„Mokymosi tinklai“ kartu su ukrainiečiais
Parašė Administratorius· 2023-11-28 18:09
Zarasų švietimo pagalbos tarnyba kasmet dalyvauja Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos organizuojamoje suaugusiųjų mokymosi savaitėje. Tai metas, kuomet įstaigos, organizacijos kviečiamos organizuoti suaugusiems įvairius mokymus.
Šių metų Mokymosi savaitės tema - „Mokymosi tinklai“
Kaip sako organizatoriai - tai kvietimas suaugusiems pažvelgti į mokymąsi kaip į tinklą: vieni jau esame įsipainioję, kitus vis dar reikia „sugauti“ ir tam ieškome tinkamų tinklų, treti patys ieško tinklo, į kurį galėtų su džiaugsmu pakliūti.

Išplėstos Naujienos
Pagrindiniai 2023 Mokymosi savaitės tikslai: sutelkti įvairias besimokančias bendruomenes bendrai veiklai, atskleisti mokymosi svarbą gyvenimo kokybei, parodyti suaugusiųjų mokymosi galimybes įvairioms visuomenės grupėms, didinti jų dalyvavimą mokymesi.
Zarasų švietimo pagalbos tarnyba taip pat prisidėjo prie šios savaitės renginių organizavimo.
Pirmuosius tinklus „metėme“ kartu su rajone gyvenančiais ukrainiečiais.
Norėjome, kad jie pasijustų mūsų bendruomenės dalimi, turėtų galimybę bendrauti ir mokytis. Labai nudžiugome, kai viena ukrainietė pasisiūlė vesti edukacinį renginį „Petrikovskaja rospis“ (Petrikovsko tapyba). Kaip pati sako, taip norėjo atsidėkoti už rūpestį, kurį jie gauna iš mūsų ir kartu prisidėti prie bendrų veiklų.
Lapkričio 21 dieną su didžiuliu susidomėjimu klausėme Anastasijos pasakojimo apie Petrikovsko tapybą. Sužinojom, kad Petrikovsko tapyba (dar vadinama Petrykivka) – tai ukrainiečių dekoratyvinė ir ornamentinė liaudies tapyba, susiformavusi Dnepropetrovsko srityje, Petrikovskos kaime, iš kur kilo šios meno rūšies pavadinimas.
Šią tapybos rūšį išpopuliarino moterys, įvairiais raštais ir ornamentais išpiešdamos trobų vidų ir išorę. Kiekvienas ornamentas, augalas ar gyvūnas turi savo simboliką ir prasmę. Pagrindinis Petrikovsko tapybos ornamentas yra gėlė - vešlios gamtos simbolis. Dažniausiai tapomos dedešvos, bijūnai, astrai, putino uogos, įvairios laukų gėlės ir tos, kurias sugalvoja patys meistrai. Taigi ant sienų, drobių, indų ir kitų tautodailės dirbinių formuojasi savitas, ypatingas grožio ir įkvėpimo pasaulis.
Ukrainiečiai didžiuojasi, kad 2013 m. Petrikovsko tapyba buvo įtraukta į UNESCO reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Tiek daug ir įdomaus sužinoję ir patys panorom išbandyti šią techniką tapydami ant stiklinių. Ir jei žiūrint ir klausant viskas atrodė labai paprasta, pabandžius pačiam, nebuvo taip lengva. Teptuko laikymas, dažo paėmimas, potėpio švelnumas, ornamento ir spalvos derinimas reikalauja praktikos ir pajautimo. Bet visi buvome patenkinti, nes Anastasijos padedami galėjome prisiliesti prie nuostabios Ukrainos kultūros, kuri turi labai daug bendrų panašumų su Lietuvos etnokultūra.
Dėkojama Anastasijai ir visiems, kurie susirinko ir kūrė kartu.
Tikime, kad naujos patirtys suburia žmones bendrai veiklai, dovanoja mokymosi ir bendravimo džiaugsmą.

Zarasų švietimo pagalbos tarnybos informacija

Renginys vykdomas įgyvendinant Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Zarasų rajono savivaldybės administracijos vykdomo projekto „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“ veiklas.