Daugiau dėmesio – mokinių profesiniam veiklinimui
Parašė Administratorius· 2015-02-02 12:53
Įgyvendinant Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (toliau – LMNŠC) projektą „Ugdymo karjerai ir stebėsenos modelių sukūrimas ir plėtra bendrajame lavinime ir profesiniame mokyme (I etapas)“ Nr. VP1-2.3-ŠMM-01-V-01-002 (toliau – projektas) jau nuo 2010 m. realizuojamas projekto metu sukurtas Bendrojo lavinimo mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų mokinių ugdymo karjerai modelis. Vykdant šį projektą daugiausiai dėmesio buvo skiriama mokinių karjeros kompetencijų ugdymui mokykloje ir tik nedidelė dalis mokinių galėjo įvertinti savo gebėjimus ir pasitikrinti savo profesinį pasirinkimą realioje darbo vietoje – už mokyklos ribų. Todėl šiais mokslo metais ypač akcentuojama mokinių profesinio veiklinimo svarba, kai mokiniai gali ne tik pažintinio vizito metu aplankyti įmones/įstaigas/organizacijas, tėvų darbovietes, bet ir kelias valandas arba net ištisą dieną „pasimatuoti“ norimą profesiją, pabendrauti su tam tikrų profesijų atstovais bei tokiu būdu geriau pažinti save ir darbo pasaulį.

Išplėstos Naujienos
Profesinis veiklinimas yra viena iš profesinio orientavimo paslaugų sudedamųjų dalių. Jo tikslas – padėti bendrojo ugdymo mokyklų 5-12 klasių mokiniams aktyviai pažinti įvairias užimtumo sritis, profesijų ypatumus ir karjeros galimybes, kaupti darbo patirtį, ugdytis profesinę motyvaciją bei planuoti būsimą karjerą. Projekte profesinis veiklinimas apima tris formas:
1. Mokinių pažintinius vizitus į įmones/įstaigas/organizacijas (mokinių supažindinimas ir susipažinimas su kasdieniu įmonės/įstaigos/organizacijos darbu, pagrindinėmis veiklomis, vidaus tvarka).
2. Profesinio veiklinimo patyriminius vizitus – mokinių asistavimą/stažuotę (mokinio bendradarbiavimas su tam tikros srities specialistu pasirinktoje įmonėje/įstaigoje/organizacijoje ir dalyvavimas/asistavimas padedant atlikti leistinas pagal amžių ir darbų specifiką profesines veiklas (ne ilgiau kaip 1 dieną).
3. Intensyvų profesinį veiklinimą (tai ilgesnė negu 1 dienos veikla/praktika, kurios metu mokiniai tam tikrose įmonėse/įstaigose/organizacijose atlieka pagal amžių ir darbų specifiką leistinas profesines veiklas).
Plačiau apie tai galima sužinoti http://www.mukis.lt/lt/profesinis_veiklinimas.html
Profesinio veiklinimo organizatoriai bendradarbiauja su mokyklų administracija, profesinio orientavimo koordinatoriais ir karjeros specialistais, vykdo įmonių ir organizacijų paiešką, sudaro su jomis bendradarbiavimo sutartis, pildo švietimo įstaigų, įmonių, įstaigų bei organizacijų duomenų bazę, informuoja juos apie mokinių profesinio veiklinimo vizitų planavimą ir organizavimą, organizuoja profesinio veiklinimo vizitus bei užsako išvykoms autobusus.
Įmonės, įstaigos ir organizacijos, pasirašiusios sutartis, įsipareigoja sudaryti sąlygas saugiam mokinių profesiniam veiklinimui, supažindina su įmone, įstaiga ar organizacija, jos veikla, istorija, siekiais, pasiekimais ir laimėjimais, suderina su mokymo įstaigomis ir profesinio veiklinimo organizatoriais praktines užduotis bei nesudėtingas darbo operacijas.
Sutartis su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru (LMNŠC) 2014 m. rajone pasirašė ir projekte dalyvauti sutiko Zarasų švietimo centras, Zarasų žemės ūkio mokykla, UAB „Langaza“, Sartų regioninio parko direkcija. Rengiamos sutartys su UAB „Akadas“, IĮ „Lauros gėlės“ savininke Laura Goštautaite, ūkininku Donatu Adomavičiumi, sertifikuotu tautodailininku Eriku Čypu bei kitomis rajono įstaigomis ir organizacijomis.
Profesinio orientavimo vykdymo tvarkos aprašo 5.11 punktas numato, kad lėšos mokinių profesiniam orientavimui mokyklose skiriamos iš mokinio krepšelio lėšų ir kitų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų lėšų, rėmėjų ir kitų teisėtų lėšų. Rajono bendrojo ugdymo mokyklų 5–12 klasių 268 mokiniai į profesinio veiklinimo vietas (įmones/įstaigas/organizacijas) vyko projekto lėšomis apmokamais autobusais. Profesinio veiklinimo vietą mokyklos galėjo pasirinkti laisvai iki 135–150 km. atstumu bet kurioje Lietuvos savivaldybėje. Mokyklų karjeros specialistams profesinio veiklinimo vizitus suplanuoti padeda savivaldybę kuruojantys profesinio veiklinimo organizatoriai.
2014 m. spalio–gruodžio mėnesiais Zarasų rajono bendrojo lavinimo mokyklų mokiniai dalyvavo profesinio veiklinimo veiklose ne tik Zarasų rajono, bet ir Visagino miesto, Utenos bei Anykščių rajonų įmonėse, įstaigose ir organizacijose. Iš viso nuo 2014 m. spalio mėnesio iki 2015 m. sausio 1 d. profesinio veiklinimo veiklas vykdė 385 rajono mokiniai. Dar beveik tiek pat mokinių dalyvavo įvairiuose renginiuose, susitikimuose, diskusijose bendrojo ugdymo įstaigose.
Vykdant profesinį veiklinimą mokyklose tikimasi aktyvaus bendradarbiavimo su įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis, kuris padės toliau kryptingai plėtoti mokinių profesinio orientavimo veiklas. Kviečiame mokyklų vadovus, klasės auklėtojus, įvairių mokomųjų dalykų mokytojus aktyviai prisidėti prie mokinių profesinio orientavimo paslaugų organizavimo, taip pat palankių sąlygų, kurios reikalingos mokinių išvykimui į profesinio veiklinimo vietas, sudarymo.

Zarasų švietimo centro metodininkė,
mokinių profesinio veiklinimo organizatorė Laima Mikitienė